How We Are Governed

“Elected each year by the congregation at the Spring Congregational Meeting, the Church Council is the primary governing body of Holladay UCC. The purpose of the Church Council is to protect and advance HUCC’s mission,  ensure there are adequate resources to carry out HUCC’s mission, be ambassadors to the community of behalf of Holladay UCC, and to grow, build and strengthen the congregation and equip and encourage members to become leaders in the Church and the community.”

As part of its responsibilities, the Church Council appoints members to the following standing committees to help sustain and healthy and vital community:

Pastor Parish Relations Committee: (download description)
Human Resources Committee:  The responsibilities of the Human Resources Committee for all salaried and non-salaried staff (except Holladay Preschool personnel) include:

  1. Annually reviewing and updating personnel policies.
  2. Conducting performance evaluations of the Pastor(s).
  3. Consulting with the Pastor(s), and assisting as considered necessary, in
  4. performance evaluations of other Church staff members.
  5. Recommending to Council the compensation and benefits for paid staff as
  6. part of the Church operating budget process.
  7. Establishing and annually reviewing job descriptions.
  8. Overseeing the maintenance of personnel records.
  9. Consulting with the Pastor(s) on possible employment terminations of non-Pastor personnel.

COUNCIL MEMBERS ELECTED AT SPRING 2016 CONGREGATIONAL MEETING

POSITION TERM LENGTH NAME EXPIRES (TERM)
Council Officers
Moderator 2 years Roger Lamoni May 2018
Vice Moderator 1 year Carl Adams May 2018
Communications Officer 2 years Brian Crofts May 2018
Financial Officer 2 years Dan Erikson May 2019
At Large Officer 1 year Shelley McCall May 2018
Council Members (Program & Other)
Worship & Spiritual Life 2 years Teri Jewell May 2019
Care, Community, Fellowship 2 years Julie Berreth May 2018
Faith & Formation & Education 2 years Sara Schneider May 2018
Compassionate Action & Outreach 2 years Linda Hilton May 2018
Preschool Board Rep 1 year Don Rudy May 2018
Clerk 1 year Debbie Wilkerson May 2018
Youth 1 year Maggie Chamness May 2018
Spiritual Gifts Team
2 years Will Warlick December 2019
2 years Carole Copene December 2019
2 years Kathy Bray December 2018
2 years Martha Bale December 2018
Pastoral Relations
2 years Ginny Eggen
2 years Debbie Wilderson
2 years Deedee Obrien
2 years Paul Jewell
Human Resources
2 years Jim Bale May 2019
2 years  Kate Palmer May 2018
2 years  Dennie Bayes May 2018
2 years  Ramzy Asmar May 2019
Budget Team (w/Council Financial Officer)
Financial Secretary 1 year Kerry Spiroff May 2019
Treasurer 2 years Rori Piggott May 2018
Intermountain Association Delegates
2 years Bill Green May 2019
2 years Jean Boyack May 2018
2 years Glen Brown May 2018
Rocky Mountain Conference Delegates
2 years Roger Lamoni May 2018
2 years Kate Palmer May 2019
Youth Delegate 1 year
Search Committee  Primary  Alternate
Chuck Dillard  Amy Spratling
Jim Bale  Laurie McBride
Rori Piggot  Carol Copene
Pat Gamble-Hovey  Edith Gates
Pam McCleese  Bill Green
Tiffini Adams  Kathy Gamble
Dale Berreth  John Wilkerson
 Shesh Tipton

Subscribe to our Weekly Email


By submitting this form, you are granting: Holladay United Church of Christ, 2631 Murray Holladay Blvd, Salt Lake City, UT, 84117, permission to email you. You may unsubscribe via the link found at the bottom of every email. (See our Email Privacy Policy (http://constantcontact.com/legal/privacy-statement) for details.) Emails are serviced by Constant Contact.